ZAKOPANE ATRAKCJE

Co robić w Zakopanem po wyjściu z apartamentu? Wakacje w Zakopanem to coś dla miłośników pieszych wędrówek po górach i bardziej „nizinnych” rozrywek. Każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od tego, jakie formy wypoczynku preferuje. Oto nasza lista obowiązkowych atrakcji w Zakopanem.

 

Spacer Krupówkami

O Krupówkach już pisaliśmy, można je kochać, można nienawidzić – ale koniecznie trzeba choć raz je odwiedzić. Nikt nie może im jednak odmówić uroku. Bez Krupówek Zakopane nie byłoby tym samym miejscem. Najlepiej poczuć ten charakterystyczny klimat zarówno rano, jak i wieczorem. Ta wizytówka Zakopanego obfituje w kawiarnie, restauracje, galerie handlowe. Na Krupówkach ruch prawie nie ustaje. Polecamy piękny widok na Giewont.

 

krupówki latem

Krupówki

 

Muzea

Zakopane na przełomie XIX i XX wieku przyciągało intelektualistów oraz bohemę artystyczną. Dla upamiętnienia tych barwnych postaci i tego niezwykłego okresu powstało wiele muzeów. Do takich należy na pewno Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – lekarza i przyrodnika badającego tatrzańską faunę i florę.

 

Warto odwiedzić też Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma, ul. Kasprusie 19. W zabytkowej podhalańskiej willi znajdują się pamiątki po znanym pisarzu i kompozytorze.

 

Każdy słyszał o Kornelu Makuszyńskim. Muzeum jego imienia mieści się w Willi Opolanka, ul. Tetmajera 15. Dzięki wdowie po pisarzu, udało się zaprezentować dorobek kolekcjonerski pisarza i jego prywatne przedmioty.

 

Muzeum Tatrzańskie również należy do obowiązkowych punktów zwiedzania Zakopanego. Jego gmach główny znajduje się przy ul. Krupówki 10. Podobnym miejscem jest Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza, Willa Koliba, ul. Kościeliska 18. Sam budynek, jak i znajdująca się w nim ekspozycja to przykłady budownictwa i zdobnictwa typowego dla tej części Podhala.

 

dom w stylu zakopiańskim

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. Stanisława Witkiewicza

 

Galerie

Wczasy w górach mogą być też przeżyciem kulturalnym. Taką możliwość zapewnia Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41. Jest to jedna z najstarszych galerii sztuki w Polsce. Za każdym razem można tam trafić na nową ekspozycję lub ciekawe wydarzenie. Raczej stałe ekspozycje prezentują z kolei:

 

    • Galeria Władysława Hasiora, ul. Jagiellońska 18b. Autorska galeria prac – sławne sztandary, rzeźby i kompozycje przestrzenne.
    • Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza, Zakopane, ul. Zamoyskiego 25 – stała ekspozycja Artyści i Sztuka w Zakopanem.
    • Galeria Sztuki im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich, Droga na Koziniec 8 – z pokaźną kolekcją dzieł artystów związanych z Zakopanem.

 

Teatr

Pozostając w klimatach kulturalnych, koniecznie należy odwiedzić Teatr im. Stanisława Witkiewicza, ul. Chramcówki 15. Teatr Witkacego jest słynny na całą Polskę, a jego spektakle odbywają się w różnych miejscach Zakopanego. Jest to jeden z jego znaków rozpoznawczych.

 

Festiwale

Nie należy zapominać o licznych festiwalach i imprezach organizowanych cyklicznie w Zakopanem m.in. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Wiosna Jazzowa, Tatrzańska Jesień, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Już same nazwy niektórych z nich sugerują, że odbywają się o różnych porach roku. To świetny pretekst, żeby odwiedzać Zakopane częściej!

 

Rozrywka

Lato w Zakopanem można spędzić też rozrywkowo. Miasto oferuje sporo miłośnikom nocnej zabawy. Kluby, puby, dyskoteki w sezonie otwarte są do białego rana. Przykładowe kluby: Klub Granit, La Playa Beach Bar & Chillout Lounge, Klub muzyczny Dworzec Tatrzański, Vavavoom, Club Prestige, Drink Bar Rubin.

 

Kino

Miłośnicy kameralnych sal kinowych odbiegających od bezdusznych multipleksów, również znajdą coś dla siebie. Kino Sokół i Kino Giewont to dwa niewielkie kina, które zachowały swój niezwykły klimat. Takich miejsc w Polsce jest coraz mniej!

 

Fanów większych imprez filmowych przyciąga z kolei Orange Kino Letnie. Miasteczko Filmowe jest czynne w lipcu i w sierpniu.

 

Aqua Park Zakopane

Po całym dniu spędzonym na górskich szlakach lub zwiedzaniu miasta, warto wybrać się do zakopiańskiego aquaparku. Poza typowymi dla takich miejsc atrakcjami znajdują się tam też sauny, kręgielnia, bar mokry, ale również pizzeria i restauracja. Ci, którzy nawet na urlopie nie opuszczają treningów mogą skorzystać z oferty fitness clubu.

 

 

Zobacz również:

Tatry z dzieckiem

Góralska kuchnia

Morze czy góry

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi