Weekend w Zakopanem – co warto zobaczyć w Zakopanem w 3 dni?

Stolica Tatr kusi o każdej porze roku. Tysiące osób wybiera ją na urlop i tzw. city break. Co zwiedzić, jeśli mamy tylko trzy dni? Tak mało czasu, tak wiele możliwości…

 

Czy to majówka, wakacje, święta czy sylwester – tłumy w Zakopanem są przez cały rok. Kochają je amatorzy górskich wędrówek, uwielbiają miłośnicy leniuchowania. Atrakcji jest zbyt wiele, żeby zobaczyć je w jeden weekend. Ale zawsze warto spróbować!

 

weekend w zakopanem

 

Zakopiański piątek

A gdyby tak poszukać… Zakopanego w Zakopanem? Odciąć się od tłumów kupujących ciupagi, oscypki i wełniane skarpety. Szukać starych zabudowań i świątyń. Podziwiać okazałe wille o ścianach z przeciętych na pół drewnianych bali. Przyglądać się spadzistym dachom z licznymi uskokami, werandami i balkonami. Na wizyty w sklepach z pamiątkami zawsze znajdzie się czas. Kawiarnie, restauracje i puby na Krupówkach są otwarte do późna. Można spokojnie wędrować i robić zdjęcia kolejnym budynkom. Na przykład Willi Pod Jedlami, stojącej przy ul. Droga Na Koziniec 1. Jest własnością prywatną, więc zwiedzimy ją wyłącznie od zewnątrz. Piękna jest także Willa Atma przy ul. Kasprusie 19, gdzie ma swoją siedzibę Muzeum Karola Szymanowskiego. To jedyne na świecie miejsce, w którym można zobaczyć pamiątki po kompozytorze.

 

W Zakopanem wszystkie drogi prowadzą do głównego deptaka. Skoro i tak tam trafimy, warto udać się na Krupówki 10. Pod tym adresem znajduje się Muzeum Tatrzańskie, jedno z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. Jeśli ktoś chciałby poznać lepiej historię miasta i regionu, koniecznie powinien tam pójść. Przy ul. Krupówki 1a mieści się Kaplica św. Jana Chrzciciela, kolejna budowla w stylu zakopiańskim. Można ją zwiedzać po wcześniejszym umówieniu.

 

Po spacerze czas na odpoczynek. Na strudzonych turystów na Krupówkach czekają dziesiątki restauracji. Wiele z nich serwuje dania lokalnej kuchni, a gościom przygrywa góralska kapela.

 

Warto wspomnieć o jeszcze jednym miejscu – Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Znajduje się w Willi Koliba, przy ul. Kościeliskiej 18. Aktualnie przechodzi gruntowny remont i odzyskuje dawny blask. Niedługo znów będzie dostępne dla turystów.

 

Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Willa Koliba

 
 

Sobota na szlaku

Po zwiedzaniu zabytków Zakopanego kolejny dzień można przeznaczyć na góry. Wybór jest ogromny. Czekają trudne trasy (np. Orla Perć) i rodzinne szlaki typu droga do Doliny Chochołowskiej. Świetnym pomysłem na spędzenie soboty będzie wycieczka do Doliny Białego. Jej piękno doceniają nie tylko turyści, ale i starzy górale, oswojeni z pejzażami gór. Trasa jest niezbyt trudna i niezwykle malownicza. Uroku dodaje jej Biały Potok, cały czas szumiący w pobliżu szlaku.

 

Można zacząć wycieczkę przy skoczni pod Krokwią lub przy centrum miasta. Przy drugim wariancie wystarczy iść trasą o nazwie Droga do Białego. Przy końcu wchodzi w las i wiedzie bezpośrednio na szlak. Podejścia nie są strome, a sama trasa nie należy do specjalnie długich (2.5 km). W trakcie wędrówki można podziwiać malownicze formacje skalne, wodospady oraz górską roślinność.

 

W tak pięknym otoczeniu warto skorzystać z okazji, żeby zobaczyć jak najwięcej. Można przejść do Drogi nad Reglami, a następnie dostać się na Czerwoną Przełęcz. Oddziela Dolinę Białego od Doliny Strążyskiej, a wędrującym zapewnia wspaniałe widoki. Kolejnym krokiem może być Sarnia Skała – z jej szczytu bez trudu dostrzeżemy krzyż na Giewoncie. To także piękny punkt widokowy na Zakopane. Następnie można wrócić na przełęcz i skierować się do wspomnianej Doliny Strążyskiej. To mocna konkurentka Białej w walce o tytuł jednej z najpiękniejszych tatrzańskich dolin. Jeśli po drodze nieco zboczymy, zobaczymy wodospad Siklawica.

 

Po powrocie do Zakopanego pozostaje ponownie wybrać miejsce na posiłek. Coś dla siebie wyszuka zarówno miłośnik kwaśnicy i dziczyzny, jak i dań z kaszy. Ceny potraw są umiarkowane z tendencją do wysokich, ale można znaleźć restaurację na każdą kieszeń.
 
 

Niedzielny relaks w Zakopanem

Znakomitym pomysłem na zakończenie pobytu będzie relaks w wodzie. Po wycieczce do Doliny Białego nie dostaniemy zakwasów, ale czy potrzebna nam wymówka? Do parku wodnego można wybrać się tak po prostu, dla przyjemności. W stolicy Tatr jest takie miejsce – znajdziemy je przy ul. Droga do Białego 7c. Aqua Park Zakopane oferuje tyle atrakcji, że można stracić w nim poczucie czasu. Poza basenami posiada huśtawki wodne, zjeżdżalnie, jacuzzi i Dziką Rzekę. Chętni mogą skorzystać z niecki balneologicznej i wykąpać się w wodzie termalnej. Jest też taras widokowy.

 

Jeśli komuś znudzi się pływanie, może zagrać w kręgle lub wypocić się na siłowni. Bądź w saunie – jest ich tu kilka rodzajów. Nowością w ofercie aqua parku jest Grota Solna z tężniami solankowymi. Jej unikalny mikroklimat korzystnie wpływa na samopoczucie i działa relaksująco.

 

Kiedy zgłodniejemy, nie trzeba wychodzić poza teren kompleksu. Na miejscu działa restauracja i Bar Mokry, serwujące dania kuchni amerykańskiej. W sezonie otwiera się Bar Letni, w którym można kupić napoje, lody i słodkie przekąski.

 

Po dniu spędzonym w aqua parku aż nie chce się wracać do domu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby jeszcze na miejscu, w Zakopanem, planować następny pobyt.
 
 
Wyszukaj apartament w Zakopanem:

 

Zobacz również:

Tatry z dzieckiem
Styl zakopiański – niepowtarzalny klimat górskich chat
8 powodów, by odwiedzić w wakacje Zakopane
Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi