W Tatry zimą nie tylko na narty!

Utarło się przekonanie, że jeśli jedziemy na ferie w góry, to głównie po to, by szaleć na nartach albo na snowboardzie. I rzeczywiście wielu turystów właśnie w tym celu odwiedza Zakopane i Tatry w ogóle, jednak nie oznacza to, że są to jedyne atrakcje, na jakie można liczyć. Nie trzeba jeździć na nartach, żeby świetnie bawić się zimą w górach. Wiele z zimowych atrakcji Zakopane przygotowuje jako miasto, ale niektóre, takie jak choćby kuligi często są organizowane przez pensjonaty i hotele. Warto poznać choć kilka przykładów na to, co można robić zimą w górach.

 

Morskie Oko zimą

 

Piesza wycieczka nad Morskie Oko

Choć trasa być może nie jest krótka, to jest na pewno niezbyt wymagająca. Na jej start można dotrzeć jednym z busów kursujących z centrum Zakopanego. Niemalże cała droga wiodąca nad Morskie Oko jest asfaltowa lub utwardzona. Zimą problemem nie będzie nawet śnieg, bo zwykle jest on na tyle ubity, że w odpowiednim obuwiu można drogę pokonać bezpiecznie. Zachować większą ostrożność i włożyć nieco więcej wysiłku trzeba będzie włożyć jedynie w pokonanie ostatniego niedługiego odcinka trasy. Ale warto dla widoków. Nie ma nic bardziej magicznego niż Morskie Oko zimą. Latem trasę można pokonać w około 2 godziny. Zimą jednak lepiej wyruszyć wcześniej, żeby zdążyć z powrotem przed zapadnięciem zmroku.

 

Zimowe szlaki dla początkujących

Wielu ludzi decyduje się na przyjazd do miasta w sezonie zimowym, bo kocha widok ośnieżonych szczytów. Zakopane zimą jest przepiękne, podobnie jak jego okolice. Ci, którzy uwielbiają wędrówki, mogą przespacerować się po malowniczych dolinkach reglowych. Zachwyci ich Dolina Strążyska, Dolina Białego i Lejowa, a także Dolina za Bramką i Dolina ku Dziurze. Wstęp do dwóch ostatnich jest bezpłatny.

 

Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się Dolina Strążyska. Główną przyczyną powodzenia jest jej uroda, w tym radośnie szemrzący Potok Strążyski oraz wielka atrakcja – Wodospad Siklawica. Kiedy aura dopisuje, w trakcie zwiedzania można dostrzec masyw Giewontu. Poza pięknem otoczenia odwiedzających kusi także mieszczący się na terenie doliny punkt gastronomiczny. Gdy mróz szczypie w uszy, piechurzy tłumnie udają się do niego, aby się ogrzać.

 

Koleje linowe

Oczywiście, jeśli ktoś jedzie na narty do Zakopanego, to oczywiście przejażdżki kolejami linowymi będą u niego na porządku dziennym. Dla turystów, którzy z nartami mają niewiele wspólnego będzie to jednak dobry sposób na to, żeby wjechać na szczyt Kasprowego Wierchu czy Gubałówki. O ile są to miejsca, w których zaczynają się trasy narciarskie, to jednak warto się tam pojawić choćby po to, by nacieszyć oczy panoramą zaśnieżonych Tatr.

 

Kuligi

Każdy słyszał i każdy pewnie choć raz w życiu wziął udział w kuligu. W górach jednak ta rozrywka ma nieco inny charakter i atmosferę. I nie jest to wcale oferta skierowana wyłącznie do dzieci. Zakopane, tak jak i inne górskie miejscowości również kuligiem stoi. W górskim wydaniu kulig odbywa się w wygodnych saniach, gdzie szczelnie okryci ciepłymi kocami jedziemy zaprzęgiem konnym poprzez najpiękniejsze tatrzańskie trasy. Kuligi, zgodnie ze staropolską tradycją kończą się ucztą – w tym przypadku pieczeniem kiełbasek i oscypków na ognisku.

 

kulig w Tatrach

 

Turyści, którzy odwiedzają Tatry zimą, chętnie biorą udział w tego typu rozrywkach. Do najpopularniejszych miejsc, w których odbywają się kuligi (często z pochodniami), należy Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, wieś Kościelisko oraz Gubałówka.

 

Snowtubing, czyli zjazd na oponie

Zima w górach to nie tylko narty i sanki. Człowiek wymyśla sobie różne rozrywki, a alternatywą dla klasycznych zjazdów na sakach jest snowtubing. Jest to nazwa oznaczająca zjazd na oponach po wyznaczonych torach. Snowtubing w Zakopanem także jest możliwy na specjalnej zjeżdżalni pontonowej. Ta atrakcja uzależnia. To dorośli będą błagać dzieci, żeby zjechać jeszcze raz!

 

Gdzie znajdziemy tory do snowtubingu? Na przykład na Gubałówce. Z okazji do szaleństw na pontonie mogą korzystać m.in. posiadacze karnetu na duży wyciąg narciarski skischooljerry. Warto przy tym pamiętać, że jeden zjazd jest równoważny dwóm zjazdom na wyciągu narciarskim. Drugie miejsce idealne dla miłośników snowtubingu leży pod Wielką Krokwią, przy ulicy Bronisława Czecha 8. To Snowtubing Gigant Zakopane, uwielbiany przez dzieci i dorosłych. Na chętnych czeka tam zakręcona śnieżna rynna o długości dochodzącej do 3 metrów. Sam zjazd liczy 210 metrów. Obiekt jest oświetlany po zapadnięciu zmroku, dzięki czemu można bawić się na nim w długie zimowe wieczory.

 

Lodowiska

Jeśli odwiedzacie Zakopane zimą, polecamy wizytę na jednym z tutejszych lodowisk. W samym sercu miasta (Górna Rówień Krupowa) rozciąga się Tatra Ice. To jedno z najpopularniejszych lodowisk zimowej stolicy Polski. Nic dziwnego, zapewnia gościom możliwość jazdy na tafli o powierzchni 600 m² oraz piękny widok na Tatry i Krupówki. Nie trzeba mieć własnych łyżew – w godzinach pracy lodowiska działa profesjonalna wypożyczalnia.

 

Warto wybrać się także do Domino (ul. Grunwaldzka 8), na Lodowiska u Daniela (ul. Oberconiówka 21) oraz na Taflę (ul. Nowotarska 27). Jeszcze jedno lodowisko mieści się przy Ośrodku Narciarsko-Rekreacyjnym Harenda.

 

Gorące źródła

Może być coś przyjemniejszego od wygrzewania się w basenie termalnym z widokiem na zaśnieżone góry? W Tatrach takich miejsc nie brakuje. W samym Zakopanem znajdują się termy, ale można się wybrać także do Białki Tatrzańskiej lub Bukowiny. Tym, co może przypaść do gustu turystom w Zakopanem, jest ogromna 166-metrowa zjeżdżalnia i zewnętrzny basen geotermalny. Otwarty także zimą. Polecany jako miejsce regeneracji po narciarskich szaleństwach, ale też wszystkim tym, którzy lubią się rozpieszczać.

 

Zakopane atrakcje zimą dla kochających zwierzaki

Przy ul. Droga do Olczy 11 znajduje się największa papugarnia w województwie. To Papugarnia Egzotyczne Zakopane. Zajmuje całe piętro budynku, a można w niej zobaczyć ponad 70 okazów różnych gatunków, od ar po lorysy górskie. W papugarni mieszkają także wiewiórki trójbarwne i kanadyjskie oraz susłogony preriowe.

 

Boicie się myszy? Niesłusznie, bo to słodkie i urocze, a do tego bardzo inteligentne stworzonka. Przekonacie się o tym, kiedy udacie się do Miniaturowego Mysiego Parku Rozrywki. Myszogród jest zlokalizowany na Krupówkach, a znajdziecie w nim kilka przestronnych sal z witrynkami tematycznymi, po których biegają myszki. Jest ich tu około tysiąca! Powierzchnia obiektu liczy sobie ok. 200 m². Wewnątrz słychać relaksującą muzykę, klimatu dodaje także przyciemnione światło. Naprawdę warto poznać to miejsce.

 

Zobacz również:

Zasady obowiązujące na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi

Zwyczaje i tradycje – Zakopane i Podhale