Święta Bożego Narodzenia w Zakopanem

Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Nie musimy jednak spędzać ich w domu. Coraz więcej osób decyduje się przyjechać w tym okresie w góry – do Zakopanego. Czemu właśnie tutaj? Sprawdźcie!

krupówki święta w zakopanem

Krupówki

 

 

Trudno wyjaśnić, czemu dla tak wielu z nas święta wyglądają najpiękniej w górskiej scenerii. Może to kwestia oglądanych w dzieciństwie filmów familijnych? Albo reklamy Coca-Coli z lat 90-tych, ze sznurem ciężarówek jadących przez wzgórza i doliny? A może słynnych teledysków Wham! czy Mariah Carey? Dzięki nim tysiące ludzi kojarzy świąteczny czas z górską chatą na tle ośnieżonych szczytów. Może wspomnienia z dzieciństwa powracają po latach, budząc pragnienie wyjazdu w takie miejsca?

 

 

Święta w Zakopanem – magia ośnieżonych gór

Nie wiadomo dokładnie, co wpływa na postrzeganie świąt w taki, a nie inny sposób. Pewne jest za to, że przybywa osób chcących spędzić Boże Narodzenie w Zakopanem. Czemu? Wyobraźmy sobie płatki śniegu fruwające w powietrzu i kolorowe bombki na gałęziach drzew. Z mijanych po drodze karczm dobiegają góralskie śpiewy, zapach pysznych potraw i grzańca. Świąteczne Zakopane jest przepiękne, wręcz magiczne. Ulice są udekorowane mnóstwem migających światełek. Wszędzie stoją sympatyczne śniegowe bałwanki. Gdyby nowa wersja „Last Christmas” miała powstać w Polsce, zapewne nagrano by ją w zimowej stolicy kraju.

 

Duża część turystów decyduje się na przyjazd do Zakopanego jeszcze przed świętami. Co więcej, spory procent z nich pozostaje w mieście do samego Sylwestra i wita tu nowy rok. Niewątpliwie wielu zostałoby i dłużej, gdyby tylko miało taką możliwość. Trudno im się dziwić.

 

Jeśli należymy do tych, którym marzy się Wigilia w Zakopanem, musimy pamiętać o wcześniejszej rezerwacji noclegu. Dużo wcześniejszej – świąteczny wyjazd w góry planuje coraz więcej osób. Ktoś, kto chciałby przyjechać tu spontanicznie, nie ma szans na znalezienie hotelu czy pensjonatu. Zainteresowanie turystów jest zbyt wielkie.

 

 

Święta w luksusowym apartamencie z pełnym wyposażeniem

Wystarczy zadbać o rezerwację w rozsądnym terminie, by wypoczywać w mieście skrzącym się od światełek choinkowych. Wybierając nocleg w Zakopanem, warto zwrócić uwagę na ofertę Willi Tatiana. Zaprasza do apartamentów w pobliżu Krupówek, z których można dotrzeć piechotą do karczm i restauracji. Wnętrza są kameralne, przytulne, komfortowe i bardzo klimatyczne. Apartamenty dysponują bogato wyposażoną kuchnią (aneksem), więc goście mogą samodzielnie przygotowywać ciepłe posiłki.

 

 

Wyszukaj apartament:

 

 

Święta Bożego Narodzenia na Podhalu

Przy okazji planowania świąt w Zakopanem, warto poruszyć temat obyczajów panujących na Podhalu. A trzeba przyznać, że te są bardzo ciekawe. Górale obchodzą święta barwnie, z zachowaniem tradycji. Kiedy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda, rodzina zasiada do stołu z 12 potrawami. Jest też dodatkowe nakrycie dla gościa. Tradycyjnie powinien się pojawić również snop siana, przyniesiony do izby przez gazdę. Ziarno, które młóci się z niego po święcie Trzech Króli, służy do pierwszego wysiewu. Prócz snopu niezbędnym elementem jest siano pod obrusem oraz uwieszona pod sufitem podłaźniczka. To gałązka jodły w kształcie krzyża, której celem jest ochrona rodziny przed złymi mocami.

 

W Wigilię nie wolno się kłócić, odwiedzać ani pożyczać pieniędzy. Nie wolno też pracować. Gospodyni nakłada jedynie len na wrzeciona, żeby zapewnić sobie zajęcie na cały rok. Pierwsza gwiazda, zwiastująca wigilijną kolację, nie jest ostatnią, na jaką patrzy góralska rodzina. Liczba gwiazd jest ważna dla pani domu – symbolizuje liczbę jaj w przyszłym roku. Spojrzenie na niebo ma duże znaczenie także dla pana domu. Im więcej chmur, tym bardziej suto będą zastawione stoły.

 

O północy rodzina wybiera się na pasterkę, a zaraz po niej zaczynają się tzw. podłazy – odwiedzanie sąsiadów. Dotyczą głównie chłopców zainteresowanych konkretnymi dziewczętami. 25 grudnia także odwiedza się pobliskie zabudowania, żeby złożyć domownikom życzenia. Rozśpiewana młodzież obsypuje mieszkających ziarnem, a ci odwdzięczają się słodyczami i pieniędzmi.

 

Od 26 grudnia (Świętego Szczepana) odwiedzać mogą się już wszyscy. Można też wtedy powrócić do prac. Przykładają się do tego zwłaszcza niezamężne dziewczyny. Zamiatają wszystkie kąty, a przy wyrzucaniu śmieci wypatrują sroki bądź wrony. Skąd przyleci ptak, stąd nadejdzie przyszły małżonek. To bardzo radosny dzień – w każdym domu słychać kolędy. W kościele święci się zboża, żeby przyniosły dobry plon. Na Świętego Szczepana rozpoczyna się również cykl kolędowania, który trwa aż do Trzech Króli.

 

 

Zobacz również:

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi

W Tatry zimą nie tylko na narty!

Bezpieczeństwo w górach zimą