Słynne Krupówki – serce Zakopanego

Jedni uważają je za zbyt komercyjne i omijają, inni kochają tak mocno, że wybaczą im tłok i gwar. Krupówki – symbol Zakopanego, główny deptak pełen sklepów, regionalnych karczm, straganów. Trudno wyliczyć wszystkie atrakcje, jakie oferuje Zakopane. Krupówki niewątpliwie należą do największych z nich jako reprezentacyjna ulica miasta. Do tego leżą w samym centrum, więc chcąc nie chcąc, trafi tu każdy turysta. Liczą ok. 1100 metrów długości, a ich trasa wiedzie od ul. Stanisława Witkiewicza i K. Przerwy-Tetmajera po ul. Kościeliską. Stanowią przedłużenie ul. Zamoyskiego. Tętnią życiem dniem i nocą, o każdej porze roku. Warto wspomnieć, że obowiązuje na nich zakaz ruchu samochodowego.

krupówki

 

1. Czym szczyci się Zakopane – Krupówki, chluba miasta pod Tatrami
2. Atrakcje dla dzieci na Krupówkach
3. Kulinarne Zakopane – Krupówki na ząb
4. Dziś jedna z głównych atrakcji Zakopanego, a kiedyś?

 

 

Czym szczyci się Zakopane – Krupówki, chluba miasta pod Tatrami

Przemierzając Krupówki, z łatwością dostrzeżemy, jak bardzo ulica jest otwarta na turystów. Co krok natykamy się na punkty usługowe – sklepy, kawiarnie, puby czy dyskoteki. Spotkamy tu ulicznych artystów, którzy za opłatą narysują chętnym portret lub karykaturę. Przy licznych kramach można nabyć praktycznie wszystko. Ale główny deptak Zakopanego to nie tylko stragany z góralskim rękodziełem, lokalnymi produktami spożywczymi czy pamiątkami. To także zabytki z terenu parku kulturowego obszaru ulicy Krupówki. Należy do niego m.in. kościół p.w. Najświętszej Rodziny, stojący u wylotu ulicy. To neoromańska świątynia z kaplicą św. Jana Chrzciciela, wykonaną w zakopiańskim stylu.

 

kościół świętej rodziny krupówki

 

Do parku kulturowego należy także Dworzec Tatrzański i Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego. To najstarsze zakopiańskie muzeum, z największą kolekcją eksponatów przybliżających historię Podhala i przyrody Tatr. Zaraz za nim znajduje się Górski Ogród Botaniczny, w którym można poznać tutejszą florę. Z kolei Dworzec Tatrzański to okazały budynek, który nigdy nie był dworcem. Pełnił funkcję pierwszego w mieście domu kultury.

 

Atrakcje dla dzieci na Krupówkach

Gwarny zakopiański deptak przyciąga turystów w każdym wieku. Trudno powiedzieć, kto kocha go bardziej. Dorośli, spragnieni kontaktu z folklorem, czy dzieci, mające problemy z oderwaniem oczu od sklepów z pamiątkami.

 

kozuchy krupówki stragany

 

Jeśli odwiedzamy miasto w wakacje, koniecznie trzeba zabrać dzieci na ul. Krupówki 71-73 (Górna Równia Krupowa). Czeka tam na nie Letnia Zabawa, park rozrywki dla najmłodszych. Do wyboru jest kulkoland, mini park linowy i tor pontonowy. Ciekawe są też specjalne kule, w których można chodzić po wodzie. Urodzeni kierowcy mogą wsiąść do elektrycznych łódeczek, mini autek albo mini quadów. Miłośnicy sportu mają do dyspozycji symulator snowboardu, euro bungee czy slackline, sprawdzającą umiejętność chodzenia po linie. A fani rywalizacji mogą wziąć udział w wyścigu na rurach. Park rozrywki jest czynny codziennie od maja do września w godzinach 10-18.

 

W tym samym miejscu zimą otwiera się lodowisko Tatra Ice. Można wejść na taflę w swoich łyżwach albo je wypożyczyć. Inną opcją na Górnej Równi Krupowej jest Snow Tubing, czyli jazda na pontonach. To atrakcja dla dzieci i dorosłych – nigdy nie jest za późno na świetną zabawę. Chętni mogą również wypożyczyć skuter śnieżny.

 

W sąsiedztwie Krupówek, przy Alei 3 Maja, znajdziemy jeszcze jedno ciekawe miejsce. To Dom Do Góry Nogami. Wchodzi się do niego przez dach, od razu na pierwsze piętro. Wszystko w nim jest na opak. Meble „stoją” na suficie, a schody na górę prowadzą na parter. Dzieci będą zachwycone.

 

Kulinarne Zakopane – Krupówki na ząb

Jeśli planujemy spędzić urlop w polskich górach, zapewne jednym z pierwszych pomysłów będzie właśnie Zakopane. Krupówki, Gubałówka, Kasprowy Wierch, dziesiątki szlaków – wszystko to i wiele więcej czeka na poznanie. Główny deptak kusi szczególnie po południu i wieczorami, gdy dopada nas głód. A trzeba wiedzieć, że odwiedzający zimową stolicę Tatr mają ogromny wybór lokali gastronomicznych. Przy ulicy znajdują się liczne karczmy, restauracje oraz sklepy. Na gości czekają klimatyczne góralskie knajpeczki i wytworne lokale z menu dla koneserów. Są tu punkty fast food. Nie brak też budek i starych wozów, przy których można zaopatrzyć się w oscypki i korbocze.

 

Dziś jedna z głównych atrakcji Zakopanego, a kiedyś?

W przeszłości Krupówki były wąską dróżką, która łączyła wiejskie tereny Zakopanego i kuźnicką hutę. Górna część ścieżki zapuszczała się w las, a środkowa kluczyła przez mokradła i łąki. Jedynie przy dolnym odcinku skupiały się nieliczne zabudowania. Z czasem przybywało domostw i rosło znaczenie drogi. Oficjalny status ulicy posiada od 1870 roku, a swoją nazwę zawdzięcza polanie zlokalizowanej w centralnej części. A dokładniej nazwisku niegdysiejszych właścicieli owej polany – rodziny Krupowskich (Krupów). Warto wspomnieć, że pod koniec XIX wieku na Krupówkach wybuchł wielki pożar, który zniszczył kilka budynków. Straty były tak duże, że parę domów trzeba było postawić na nowo. Powstały wtedy murowane kamienice, pierwsze tego typu zabudowania w całym mieście. Jednym z nich był hotel Morskie Oko.

 

W szybkim tempie Krupówki przeobraziły się w centrum handlowe i usługowe. W latach 90. przeprowadzono generalny remont nawierzchni – asfalt zastąpiła granitowa kostka brukowa. Wzdłuż ulicy postawiono ławki, na których dziś mogą przysiąść zmęczeni turyści. Również wieczorem, gdy oświetlają ją charakterystyczne krzywoliniowe latarnie.

 

Podczas spaceru co rusz widzimy Gubałówkę, a spomiędzy zabudowań wyłania się dostojny szczyt Giewontu.

 

krupówki mostek

 

Wokół setki głosów turystów z różnych stron świata. Mnóstwo zapachów z lokalnych restauracji. Na głównej ulicy Zakopanego wre przez dwanaście miesięcy w roku. Każdy powinien odwiedzić ją choćby jeden raz.

 

Zobacz również:

Zakopane atrakcje

Zakopane apartamenty

Pensjonaty i apartamenty dla rodzin z dziećmi