Willa Koliba w Zakopanem

Willa Koliba – Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Zakopane to nie tylko górskie szlaki, ale też kawał historii i głęboko zakorzenionych tradycji. Jeśli mamy ochotę przybliżyć sobie zakopiański styl architektoniczny i poczuć klimat końca XIX wieku, to warto wybrać się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Willa Tatiana znajduje się od niej w zasięgu niedługiego spaceru.

Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, które dokumentuje w całości opracowaną teoretycznie i praktycznie koncepcję budownictwa zakopiańskiego. Willa Koliba jest pierwszą budowlą tego typu zaprojektowaną przez Stanisława Witkiewicza. Na mapie Zakopanego odnajdziemy też inne obiekty jego autorstwa. Jednym z nich jest piękny dom „Pod Jedlami”, a także kaplica p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce.

 

Willa Koliba
Willa Koliba Zakopane

Willa Koliba z Zakopanem i mieszczące się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego znajduje się przy ulicy Kościeliskiej, na której góruje swoim wyglądem. Choć jest to najstarsza ulica w mieście, to sama willa jest pierwszym domem w stylu zakopiańskim. Zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz, który postanowił w ten sposób podkreślić, że Polacy mają własne góry i własny styl – nie muszą go kopiować od Szwajcarów czy Tyrolczyków. Był nie tylko artystą, ale aktywnie działał na rzecz tradycyjnej sztuki budowania na Podhalu.

 

Wnętrze Willa Koliba
Wnętrze Willa Koliba

Powstanie Willi Koliba w Zakopanem

Pierwszą okazją do zrealizowania planów Witkiewicza okazał się letni dom Zygmunta Gnatowskiego. Był to ziemianin z Ukrainy, miłośnik góralskiego folkloru. Dlatego Witkiewicz przekonał go, by zamiast góralskiej chaty zbudować zakopiańską willę. Powstawała pod koniec XIX wieku i zadbano nie tylko o jej wygląd zewnętrzny, ale też o wprowadzenie zakopiańskiego stylu do wnętrza, które zdobią rozmaite detale, takie jak wykonane na zamówienie przez kowala klamki czy zamki, ale też piece kaflowe, a nawet odpowiednie zasłony. Kilka lat później rozbudowano również zachodnie skrzydło willi. Nazwę „Koliba” wzięła od nazwy szałasu pasterskiego.

Właściciel zmarł w 1906 roku nie pozostawiając potomków, którzy przejęliby willę. Dlatego zgromadzona tam prywatna kolekcja Gnatowskiego trafiła do Muzeum Tatrzańskiego. W kolejnych latach Willa Koliba trafiała z rąk do rąk, a kolejni właściciele zdawali się nie dostrzegać jej znaczenia historycznego. Rozebrano piece i podłogi, dodano elementy stylu typowe dla polskiej secesji. W czasie II wojny światowej pełniła siedzibę Hitlerjugend, następnie była domem wczasowym, a później domem dziecka. Dopiero w latach 80-tych Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło tam prace mające na celu w końcu doprowadzić do otwarcia w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego.

 

Architektura Willa Koliba
Architektura Willa Koliba

W pięciu głównych pokojach przygotowano ekspozycje dotyczące ich pierwotnych funkcji. Zwiedzający mogą obejrzeć salon, sypialnię, jadalnię, pokój dla służby oraz prywatną sypialnię właściciela. Całości dopełnia jego kolekcja etnograficzna i meble oraz sprzęty pochodzące z końca XIX i początku XX wieku.

Aktualnie Muzeum jest w trakcie remontu i jest niedostępne dla zwiedzających.